Chcę otrzymywać aktualności dotyczące spektakli

Medium

Teatr Kwadrat | Data: 17-10-2016, godz. 17:00 | Miejsce: Opera Krakowska

MEDIUM Noël Coward
Przekład i reżyseria: Andrzej Nejman

Scenografia: Maciej Chojnacki
Asystent reżysera: Ilona Chojnowska

 

Lata 30. ubiegłego stulecia. Podwarszawski Konstancin. Państwo Ossowieccy to zgodne i stateczne małżeństwo. Witold (Paweł Małaszyński) jest autorem kryminałów i pracuje właśnie nad nową książką z wątkiem spirytystycznym. Kiedy w ich willi zjawia się tajemnicza Madame Arcati udany związek zostaje wystawiony na próbę. Podczas seansu wywoływania duchów zmaterializuje się bowiem największe zmartwienie pani domu oraz najpiękniejsze wspomnienie jej męża w jednej osobie. Duch byłej żony Witolda wywoła w ich życiu spore zamieszanie. Cała nadzieja w tym, że Madame Arcati zdoła odesłać nietypowego gościa z powrotem w zaświaty...

Czas trwania spektaklu (z przerwą): ok. 2 godz. 30 min.
UWAGA! Spektakl z efektami pirotechnicznymi

Materiały filmowe wykorzystane w spektaklu pochodzą z Archiwum Filmoteki Narodowej.

z recenzji:

"...Medium w reżyserii Andrzeja Nejmana to nie jakaś tam komedyjka będąca zlepkiem niełączących się historii i banalnych tekstów. To prawdziwy majstersztyk, przemyślany i bardzo dobrze zrealizowany. To komedia wręcz idealna w dobrym tonie i guście, o którą dzisiaj wcale niełatwo. I zacząć wypadałoby od gratulacji dla reżysera, scenografa i wszystkich pracujących przy tworzeniu sztuki, za przygotowanie zabawnego, pełnego zwrotów akcji oraz niespodziewanych efektów scenicznych widowiska. Od podziękowań dla obsady, która swoją grą zachwycała, kreśląc bohaterów Medium wyrazistymi i niezwykle barwnymi. Na scenie cały czas coś się działo i nie pomylę się, jeśli powiem, że są to rzeczy ciężko wytłumaczalne, wykraczające daleko poza logikę, wręcz magiczne. Latające przedmioty, niespodziewanie otwierające się drzwi, samo włączający gramofon i pojawiające zjawy to tylko część tego, co zobaczyć można na scenie. Nie brak tutaj również efektów pirotechnicznych wprawiających w osłupienie. Pojawiających się w najmniej oczekiwanych momentach, co dodaje sztuce ogromnego potencjału.Dużym plusem jest również scenografia, która niczego nie ukrywa, dając możliwość widzom zobaczenia wszystkich dziejące się na scenie wydarzenia. Lecz przestrzeń ta została tak skonstruowana, że niemożliwe jest dostrzeżenie „mocy”, która sprawia, że stolik unosi się w powietrze, szafa przesuwa, a gramofon nieoczekiwanie włącza. Nakład pracy, jaki musiał włożyć w przygotowanie takiej przestrzeni Maciej Chojnacki jest ogromna. Ale wielki szacunek dla niego, że podjął wyzwanie i tak pomysłowo go zrealizował. To w dużej mierze dzięki niemu sztuka zyskała swój niepowtarzalny charakter i odniosła sukces. Co by natomiast nie powiedzieć o grze aktorskiej, to za każdym razem czuć się będzie niedosyt. Bo role, jakie udało się stworzyć na scenie były naprawdę godne pochwały. Nie dostrzegłam momentów, które wybijałyby aktorów z rytmu, rozpraszały czy gubiły wśród wieku efektów specjalnych. I oby tak dalej, bo ta groteskowość, która kryje się pod każdą z postaci, wreszcie dała mi poczucie, że obejrzałam komedię prawdziwą, trzymającą się silnie swoich ram przez cały czas trwania sztuki.

Afisz Teatralny


"...Postać Madame Arcati kreuje Aldona Jankowska, aktorka znana z umiejętności brawurowego wcielania się w różne postaci. Tym razem po raz kolejny udowadnia, iż jest „mistrzynią metamorfozy”, z powodzeniem naśladując przedwojenny akcent, sposób poruszania się i zachowanie paniusi z okolic stolicy. Niezwykle gadatliwa, trochę postrzelona, trochę przemądrzała, z dziecięcą naiwnością w sercu, urocza Madame Arcati! Zdecydowanie moja faworytka w tym szalonym spektaklu.

autor tekstu: Anna Czajkowska
teatrdlawas.plEfekty specjalne w tym spektaklu sprawiają, że przypomina nam się na czym polega prawdziwa magia teatru.

...Podsumowując sztuka Noëla Cowarda w reżyserii Anrzeja Nejmana to czysta rozrywka i śmiało może konkurować z filmowymi produkcjami. Jeśli dawno nie byłeś w teatrze, może warto spróbować od tej pozycji? Zachęcam!

terazteatr.pl  , 2 listopada 2015 / redakcja


Medium w Teatrze Kwadrat to przedstawienie wielkiego kalibru. Perfekcyjnie zsynchronizowane, zawodowo wykonane i brawurowo zagrane. Możecie mi wierzyć lub nie, ale jak dla mnie właśnie historia o podejrzanie przyjaznym duchu jest nie tylko objawieniem sezonu, co najlepszym spektaklem 2015 roku.

Niekulturalny, Lis 6, 2015