Godzinka spokoju
Florian Zeller

Godzinka spokoju

Data: 15 stycznia 2024

Miejsce: Opera Krakowska

Premiera: Teatr Kwadrat

Czas trwania (z przerwą): ok. 2 godz.
Spektakl dla widzów od 16. roku życia

Czy zdarza Wam się marzyć o świętym spokoju? O choćby jednym weekendzie, niedzieli, wieczorze, nawet godzince tylko dla siebie? Wszyscy to znamy. Ciągle coś się dzieje. Philip (Paweł Wawrzecki) bohater sztuki Floriana Zellera próbuje właśnie wygospodarować 60 minut na przesłuchanie płyty ulubionego wykonawcy jazzowego. Niestety jego żonie akurat zebrało się na poważne rozmowy. To jednak nie koniec komplikacji, bo kiedy wreszcie udaje mu się odprawić małżonkę do innego pokoju, zjawia się polski hydraulik, który wcale nie mówi po polsku, sąsiad ze skargą, syn metalowiec i cała plejada innych nieoczekiwanych gości.

Aktorski popis Pawła Wawrzeckiego, który przez prawie cały spektakl nie opuszcza sceny, marząc o choćby jednej… godzince spokoju.

Autorem sztuki jest Florian Zeller współczesny francuski dramaturg, którego twórczość łączy walory lekkich komedii oraz wcale niebłahej i bardzo trafionej refleksji nad naszym życiem.

Doskonały tekst, wartkie tempo i brawurowe aktorstwo to największe atuty przedstawienia – zapraszamy!

Reżyseria:

Marcin Sławiński

Scenografia i kostiumy:

Wojciech Stefaniak

Przekład:

Barbara Grzegorzewska

Producent:

Małgorzata Nejman

Premiera: 8 stycznia 2016

Paweł Wawrzecki – MISTRZ!
Póki co nie widzę dla Niego konkurencji!!!

Opinia jednego z widzów

Opinie krytyków

Trzeba powiedzieć, że francuska farsa Floriana Zellera mieści się w kanonach ładnie skrojonej słowno-sytuacyjnej zabawy. Reżyser Marcin Sławiński czuje bluesa, co widać i słychać. Śmiech towarzyszy intrydze. Są pląsy i dąsy. Przy kolejnych zawirowaniach miga refleksja serio, odzywa się wzruszenie. Bierze w tym aktywny udział cały zespół, m.in. Lucyna Malec, Andrzej Andrzejewski, Andrzej Grabarczyk, Grzegorz Wons.
Jagoda Opalińska
Farsę Floriana Zellera można przede wszystkim pochwalić za jej wyborną farsowość w najwyższym gatunku, a także podsumować niezbyt farsowym cytatem – jest to zdanie wypowiedziane przez którąś z postaci w jednej z ostatnich scen: „Odczuwam głęboki wstręt do ludzkiej natury”.
Juliusz Tyszka
W roli głównej niezrównany i totalnie mistrzowski Paweł Wawrzecki – a jeśli tak jak ja śledzicie jego karierę, to mniej więcej zdajecie sobie sprawę w jakim stylu gra – a gra niezwykle energicznie, żywiołowo, ekspresyjnie. Dla mnie obsadzenie go w roli osoby, której ktoś ciągle przeszkadza to strzał w dziesiątkę i najlepsza teatralna decyzja castingowa od lat!
Piotrek Gniewkowski (Niekulturalny)
"Godzinkę spokoju" francuskiego dramaturga Floriana Zellera, w reżyserii Marcina Sławińskiego, cechują świetne dialogi, wartka akcja i doskonałe odniesienie do rzeczywistych zdarzeń w życiu codziennym każdego z nas. Niezwykle prawdziwa historia skomplikowanych stosunków rodzinnych oraz katastrofalne następstwa wydarzeń z przeszłości, teoretycznie powinny wywoływać w nas uczucie przygnębienia. Na szczęście świetne zestawienie szalenie zabawnych niuansów w pozornie beznadziejnych sytuacjach oraz umiejętne przeniesienie ich na deski teatru, wzbudzają u widzów salwy szczerego śmiechu. Podsumowując - całość ogląda się z prawdziwą przyjemnością, a lekkość gwarantuje doskonałą rozrywkę z morałem.
Robert Stawski

Galeria Teatralna
32-087 Zielonki Pękowice, ul. Jurajska 21

NIP 678-154-66-35
REGON 121-119-196.
Konto do wpłat za bilety
Santander Bank Polska
26 1090 2053 0000 0001 1475 1910

Rezerwacja biletów

+48 791 050 067
+48 12 647 77 94
biuro@galeriateatralna.pl

Zapisz się do newslettera

Chcesz otrzymywać najświeższe informacje o przedstawieniach organizowanych przez Galerię Teatralną? Zapisz się do naszego newslettera.